Виклики у впровадженні НІЛ в Україні та Грузії

Враховуючи вплив російської окупації на лісовий сектор і, зокрема, на національну інвентаризацію лісів (НІЛ), 31.10.2023 р. проєкт SFI організував інформаційну зустріч для обміну інформацією між українськими та грузинськими експертами лісового господарства, представники Німеччини також взяли участь у цьому онлайн-заході.

У своїх вітальних промовах Карло Аміргулашвілі, керівник Департаменту біорізноманіття та лісової політики Міністерства охорони навколишнього середовища та сільського господарства Грузії, та Ігор Будзінський, начальник управління лісового господарства та відтворення лісів Державного агентства лісових ресурсів України, зазначили, що НІЛ є важливим джерелом інформації про національні лісові активи. НІЛ є основою для прийняття стратегічних політичних рішень не лише щодо лісового господарства, але й щодо розвитку деревообробної промисловості та важливих екологічних питань. НІЛ також повинні сприяти створенню мереж різних міжнародних організацій, таких як ФАО. Через наслідки війни НІЛ в Грузії та Україні стикаються з проблемами, пов’язаними з важкодоступними лісовими територіями, які є окупованими, замінованими, забрудненими тощо.

Віталій Сторожук, координатор проєкту SFI, разом з групою українських експертів лісового господарства, представив грузинським експертам підхід до інвентаризації лісів на основі дистанційного зондування Землі (ДЗЗ-Інвентаризація) в Україні, який застосовується у зв’язку з тим, що близько 13% лісів є недоступними. Основна мета полягає в тому, щоб представити уніфіковані результати інвентаризації лісів для всіх територій України, в більш короткі терміни, з меншим бюджетом, з урахуванням дещо нижчої точності, порівняно з початково запланованою наземною НІЛ. В Україні дані НІЛ збираються за допомогою спеціальної програми SmallForest, тоді як обробка та аналіз даних залишається проблемою. Віктор Миронюк представив особливість використання даних лісовпорядкування в ДЗЗ-Інвентаризації. Фолькер Зассе, керівник проєкту SFI, представив поточну концептуальну роботу проєкту SFI, пов’язану з НІЛ в Україні, а саме: (i) огляд загального підходу до НІЛ, враховуючи досвід ДЗЗ-Інвентаризації та (ii) потенційні сценарії постачання деревини.

З огляду на останнє, Бернд Віппель, керівник відділу лісового господарства компанії Unique land use GmbH, звернув увагу на важливість дослідження перспектив постачання деревини: “Показники в Німеччині свідчать про велику зацікавленість деревообробної галузі в таких дослідженнях, оскільки стабільне постачання деревини є основою для будь-яких довгострокових інвестицій у цей важливий сегмент економіки”.

Паата Торчінава, спеціаліст з питань лісового господарства Міністерства охорони навколишнього середовища та сільського господарства Грузії, представив підхід, методологію та попередні результати поточної НІЛ в Грузії. Грузія використовує подібні методи інвентаризації, як і Україна. OpenForis (openforis.com) використовується як основне програмне забезпечення для збору та аналізу даних. Очікується, що звіт НІЛ буде опублікований у 2023 році. Доступ до результатів НІЛ буде відкритим для громадськості. Через російську окупацію країна стикається з обмеженим доступом до 26,5 % (включаючи райони, прилеглі до тимчасово окупованих територій) своїх лісів. Інвентаризація цих лісів залишається пріоритетним завданням. Як і в Україні, експерти Грузії вбачають можливість у використанні даних лісовпорядкування та супутникових знімків.

Після дуже жвавої дискусії Фолькер Зассе вказав на деяку схожість у підходах, наприклад, коли йдеться про наміри використовувати супутникові знімки та геопросторові дані, а також попередні дані лісовпорядкування для важкодоступних територій. Він також звернув увагу на деякі особливості, наприклад, в обладнанні для інвентаризації та використовуваному програмному забезпеченні. Зассе підкреслив важливість і необхідність цього обміну та запропонував у подальшому провести прямий обмін експертами з метою вивчення взаємної синергії від досвіду НІЛ між двома країнами. У цьому контексті проєкт SFI вивчить можливості для підтримки такого заходу.

https://www.sfi-ukraine.org.ua/vyklyky-u-vprovadzhenni-nil-v-ukrayini-ta-gruziyi/

Презентація №1

Презентація №2