Сучасні інструменти моніторингу лісів виявили більше лісових ресурсів в Україні ніж очікувалося

13/03/2024 -

Проведення національної інвентаризації лісів наразі ускладняється російською війною, недоступністю окупованих територій, а також обмеженим державним фінансуванням. Тому, як комплексне рішення в 2023 році також була впроваджена інвентаризація лісів з використанням дистанційного зондування Землі (ДЗЗ-Інвентаризація).

ДЗЗ-Інвентаризація виявила загальну площу лісів у 11,2 млн. га, відповідно 18,6% загальної площі України, з яких 1,7 млн. га були тимчасово окуповані Росією чи зазнали впливу війни. Загальний ростучий запас склав 2.8 млрд. м3.

Згідно з результатами ДЗЗ-Інвентаризації, середній запас насаджень становить 251 м3/га, таким чином, площа лісів і запас деревини є вищим, ніж очікувалося на основі попередніх досліджень. На двох третинах лісових площ домінують листяні породи.

Сумарний об’єм депонованого вуглецю в українських лісах, включаючи корені, гілки, листя та стовбури був оцінений близько 944 млн. тон або 3,5 млрд. тон CO2-екв. – що приблизно в 10 разів більше об’єму щорічної емісії парникових газів в Україні.

Приріст українських лісів, а також будь-яка деревина, що додатково використовується, наприклад, для будівництва, значною мірою сприяють накопиченню вуглецю.

Крім того, ліси відіграють важливу роль як ресурс для лісового господарства та деревообробної промисловості , наприклад, з точки зору зайнятості, виробництва лісової продукції, торгівлі, а також, податкових надходжень до державного бюджету.

Припускаючи середню ціну деревини на рівні 30 євро/м3, загальний економічний актив всіх українських лісів може дорівнювати 84 млрд. Євро.

Польові дані з більше чим 4100 інвентаризаційних ділянок були використані для калібрування інформації з супутникових знімків Sentinel 2. При цьому до лісів віднесені ділянки, вкриті деревною рослинністю з мінімальною зімкнутістю намету деревостану понад 50%, виявленою на рівні пікселів 20х20 м, незалежно від їх правового статусу.

Більш детальні результати ДЗЗ-Інвентаризації, наприклад, для груп деревних порід, окремих областей, екозон тощо, можна знайти на веб-сайті nfi.lisproekt.gov.ua, де також можна отримати інформацію про використану методологію. Дані на рівні країни включають статистичні поправки та оцінки похибок.

ДЗЗ-Інвентаризація була реалізована в рамках проєкту “Впровадження сталого лісового господарства” (SFI) за підтримки Федерального міністерства продовольства та сільського господарства Німеччини. Вона є спільним напрацюванням українських та німецьких експертів, які використовували міжнародний досвід. Зокрема вона була інспірована Німецькою національною інвентаризацією лісів “Bundeswaldinventur” та пов’язаними з нею картами деревних порід на основі супутникових знімків.

Якщо у вас є пропозиції чи зауваження щодо ДЗЗ-Інвентаризації, будь ласка, звертайтеся до Центру національної інвентаризації лісів (ЦНІЛ), що є відповідальним підрозділом у складі ВО «Укрдержліспроект».

У подальшому проєкт SFI планує провести історичний аналіз змін у лісовому покриві та ростучому запасі за останні десять років, а також провести моделювання потенційних поставок деревини використовуючи результати ДЗЗ-Інвентаризації.

Завантажити прес-реліз у форматі PDF